Ett 60-tal världsledande experter inom molnetindustrin samlas i Stockholm den 24-28 september 2012. Deltagarna representerar ett 20-tal länder och jobbar som tekniska experter, forskare och teknikchefer på tillverkare och operatörer som är aktiva inom molnetindustrin. SIS, Swedish Standards Institute är värd för mötet.
Sverige har en ledande roll i det internationella standardiseringsarbetet inom molnetindustrin. Det är viktigt för Sverige som nation och för att svenska företag ska kunna positionera sig på den globala marknaden.
– På mötet ska vi enas om standarder för terminologi och referensarkitektur inom molnet. Standarder ökar säkerheten för både leverantörer och konsumenter och det gör att användningen av molntjänster kan utvecklas ännu mer, säger Patrick Lindén, projektledare på SIS.
Standarderna arbetas fram i samarbete mellan de internationella standardiseringsorganisationerna ISO och ITU. Och de globala standarder som skrivs kan även bli svenska standarder.
– Sverige har en ledande position inom molnetutvecklingen och den vill vi behålla genom att vara med och påverka standardernas innehåll. När molnettekniken tar fart kommer det att skapa arbetstillfällen även utanför it-branschen, säger Anders Kingstedt, seniorkonsult på Softarc och en fyra ordföranden i det internationella standardiseringsarbetet.
Mötesdatum: 24-28 september 2012
Plats: Kista Entré Konferens, Knarrarnäsgatan 7
Läs mer om mötet och standardiseringsarbetet på sis.se/tk542.
För mer information och möjlighet att träffa deltagarna på mötet, kontakta:
Patrick Lindén, projektledare SIS, 08-555 521 56, patrick.linden@sis.se
Anders Kingstedt, seniorkonsult Softarc, 0702-720 304, anders.kingstedt@softarc.se
Erika Messing, pressansvarig SIS, 08-555 520 97, erika.messing@sis.se
Pressreleasen kommer från: Newsdesk