LOADING

Type to search

Ett nytt spännande sätt för företag att få viral marknadsföring

Ett nytt spännande sätt för företag att få viral marknadsföring

Share

I dagarna lanseras ett nytt koncept – SocialNetworkDeal som ger företag möjligheten att få av viral effekt av sin marknadsföring utan att behöva arbeta med den aktivt.

På vilket sätt ligger SocialNetworkDeals affärsidé i tiden ?

– Människan har i alla tider använt sig av mun till mun-metoden, det brukar refereras till som den första och bästa markandsföringsmetoden. Viral marknadsföring fungerar på samma vis med skillnaden att man sprider det i sociala nätverk istället för att berätta, så på många vis är det här snäppet bättre, vi har dels förtroendet från den som kommer med erbjudandet plus visualiseringen så att det inte blir missuppfattningar enligt visk-leken, säger Rasmus Biasi som är serieentreprenör och en av grundarna.

Var finns nyttan för slutkunden ?

– Som kund på jakt efter erbjudanden så han man alltid sökt ett vis att få dessa så enkelt som möjligt, vad kan vara enklare än att dela ett erbjudande och som tack få en rabatt som du själv bestämmer när du vill nyttja? -Vissa kunder till oss har iof tidsbestämda erbjudanden men man kan ju inte få allt.

Vad är det för nytta för företagen som erbjuder sina tjänster hos er?

– Här tror jag att vi har dom största vinnarna, man betalar antingen i förväg för ett visst antal affärer som man då är garanterad oavsett hur lång tid det tar, det kallas för "Trust" eller så väljer man en "Dealer" där man betalar en procentuellt högre avgift per genererad affär. Vi har även en möjlighet som heter "Competition" där man betalar för en period och under den perioden utfäster en tävling där den som genererat flest klick på sin kampanj vinner ett pris som bestäms av annonsören.

Rasmus Biasi menar att de gör viral marknadsföring till något som blir enkelt och roligt samt med ett pris som gör det möjligt för att kunderna ska ha råd att testa.

Vad kommer att hända den närmaste tiden ?

– Det håller redan på att hända, fler och fler kommer att inse att 300 nya kunder som man bara har 15 % profit på är en dålig affärsidé vilket kommer att öppna för fler lösningar likt denna.

Vi är inte först med konceptet men vi är först med att tänka på våra kunder i första hand och förstå att det är deras vinst som gör att dom vill jobba med oss, vi kommer att lansera flera roliga lösningar på kort tid nu som gör att vi kommer säkra vår plats som först med denna typen av lösning.

Förhopppningsvis så går vi i bräschen för ett nytt etiskt sätt att erbjuda liknande lösningar på menar han.

– Sverige har inte plats för alla oseriösa företag med enbart fokus på egen vinst, det är dags för förändring och vi är gärna fanbärare i den truppen avslutar Rasmus med eftertryck.

Fotograf : Philip Laurell.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *