Den 14 juni lanserar Alingsås kommun 19 nya e-tjänster. Detta innebär att det både går snabbare och blir enklare för den som till exempel vill ansöka om simundervisning, anmäla sig till tomtkön och ansöka om specialkost.
– Vi vill ge alingsåsarna bättre service, samtidigt som fler e-tjänster också förenklar och effektiviserar administrationen och våra handläggningsprocesser, säger Göran Westerlund, IT-chef i Alingsås kommun.
Redan idag finns tre e-tjänster på www.alingsas.se; anmälan till förskola, fritids och pedagogisk omsorg, boklån och FixaMinGata (en tjänst för att rapportera brister i stadsmiljön).
– De 19 e-tjänster som nu lanseras är en del av en större satsning. Innan året är slut kommer ytterligare ett 20-tal e-tjänster att lanseras, berättar Göran Westerlund.
<b>De e-tjänster som lanseras den 14 juni är:</b>
I den nya satsningen på e-tjänster kommer också funktionen ”Mina ärenden” att lanseras. Detta gör att man som användare kan följa sitt ärende och se status på ärendet och var i handläggningsprocessen ärendet befinner sig.
Man identifierar sig med e-legitimation för de nya e-tjänsterna vilket gör att kommunen automatiskt får rätt uppgifter.
E-tjänsterna hittar du från och med den 14 juni på www.alingsas.se.
<b>
</b>
<b>Kontakt
</b>Göran Westerlund, IT-chef i Alingsås kommun, tfn: 0322-61 66 93, e-post: goran.westerlund@alingsas.se
Pressreleasen kommer från: Newsdesk