LOADING

Type to search

EnergiMidt är klar med supernätverk!

EnergiMidt är klar med supernätverk!

Share

Elbolaget EnergiMidt har i samarbete med den nordiska nätverksleverantören IPnett installerat ett fibernät på 100 Gigabit för bredbandstjänster, Video on Demand och framtida underhållningstjänster.

EnergiMidt har 30 000 fiberkunder på Midtjylland. Henrik Leu Christensen, CTO hos EnergiMidt, kommenterar etableringen av supernätverket:

"Det är ett stort steg för EnergiMidt som gör att vi framöver kan distansera oss från de etablerade bredbandsleverantörerna ­på den danska marknaden. Vi har valt en MPLS-baserad lösning från Juniper, där de logiska näten med flera leverantörer och tjänster är separata från varandra. Det stärker säkerheten och ger en tydlig struktur som inte bara är enkel att administrera­, utan också enkel att utöka med fler kunder och nya tjänster – även från nya leverantörer."

Fokus har varit på stabilitet, framförallt på TV-sidan

"Kunderna kräver en klar bild i hög upplösning utan pixelering. Vi förutser att utrustningen från Juniper levererar samma kvalitet som kabel-TV – eller bättre. Som bonus har vi också möjlighet att underhålla nätverket i farten, alltså utan att behöva starta om eller avbryta", berättar Henrik Leu Christensen.

Timeshifting och VoD kräver dedikerad bandbredd

EnergiMidt har med det nya nätverket femdubblat sin hastighetskapacitet. Jakten på bandbredd drevs, enligt Henrik Leu Christensen, av en önskan om att leverera timeshifting. Det gör att EnergiMidt i dag levererar en unik 4-6 Megabit TV-streaming till varje hushåll, vilket gör att fiberkunderna på Midtjylland i dag kan se TV i efterhand.

"Våra kunder är en blandning av privatpersoner, företag och kommuner som hela tiden ställer större krav på leverans av innehåll på egna premisser. Det är en kombination av streamingstjänster, molnlösningar, Internet-TV och Video on Demand som är orsaken till vår investering i ett nytt, framtidssäkrat nätverk. Vi kan till exempel leverera 1 500 filmer, många i HD, och allt fler i 3D."

Elbesparingar ger stabila priser

Lösningen från Juniper ger EnergiMidt stora besparingar på elräkningen. Den besparingen kommer enligt Henrik Leu Christensen kunderna till godo.

"Den nya lösningen från Juniper är mer miljövänlig och vi sparar en fjärdedel på ström jämfört med tidigare. De låga driftkostnaderna innebär att vi kan hålla stabila priser och samtidigt leverera höga hastigheter och därmed bättre lösningar till kunderna."

Danskt bredbandssamarbete ger framtida affärsmöjligheter

Avtalet med IPnett, som uppges ha ett värde på mer än 20 miljoner kronor, vanns i konkurrens med Cisco och Alcatel-Lucent. IPnett förväntar mot bakgrund av avtalet med EnergiMidt att uppnå en större affärsandel på infrastruktur i elbranschen. Fredric Wallsten är Sales Director hos IPnett.

"Vårt avtal med EnergiMidt innehåller ramvillkoren för den samlade elbranschen och innebär en stor affärspotential ­för IPnett. Det krävs tillit från kunderna när vi bygger framtidens nätverk. När det gäller EnergiMidt har vi gjort allt för att säkra en framgångsrik installation", avslutar han.

Läs mer om MPLS-tekniken på: http://en.wikipedia.org/wiki/Multiprotocol_Label_Switching

 

 

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *