Jabber vässas. Med stöd för både Windows och iPad och integration med Telepresence öppnar Cisco upp för ett mer flexibelt och mobilt arbetssätt.
Cisco släpper nu flera tekniska förbättringar i samarbetsverktyget Jabber. Nytt är bland annat stöd för iPad och Windows vilket möjliggör videomöten och en rad andra samarbetsfunktioner direkt i datorn eller surfplattan.
Samarbetsverktyget Cisco Jabber, som sedan tidigare har inbyggt stöd för Android, iPhone, Cisco Cius, Mac, Nokia och Blackberry, kan nu även köras i iPad och Windowsterminaler.
Det innebär att användarna får tillgång till HD-video, telefoni, närvarotjänster, instant messaging, videomöten och andra samarbetsfunktioner med hög kvalité direkt i sin iPad eller PC.
Jabber bygger på öppna standarder och kan enkelt kommunicera med Telepresencesystem. Därmed kan användarna koppla upp sig i ett HD-videomöte med sina terminaler oberoende av var de befinner sig.
– De tekniska förbättringarna i kombination med vår öppna plattform banar väg för ett nytt arbetssätt som både är mer flexibelt och effektivt, säger Andrés Portillo, Sverigechef för Cisco Collaboration.
Jabber för iPad och Windows blir tillgängligt under andra kvartalet 2012.
Läs mer i den engelska releasen.
För mer information:
Petra Almering, Marknadschef Cisco Collaboration Sverige
E-post: petra.almering@cisco.com
Telefon: 070-294 56 62
Andrés Portillo, Sverigechef för Cisco Collaboration
E-post: andres.portillo@cisco.com
Telefon: 070-105 40 00
Pressreleasen kommer från: Newsdesk