Stockholm – Check Point Software Technologies tillkännagav idag ett rekordresultat för årets fjärde kvartal som avslutades den 31 december 2010. Intäkterna på $318,5 miljoner motsvarar en ökning med 17 procent jämfört med fjärde kvartalet 2009.
Även för hela det fiskala året som avslutades den 31 december 2010, redovisar Check Point ett rekordresultat på $1,097,9 miljoner. Det motsvarar en ökning på 19 procent jämfört med 2009.
– Det starka resultatet överträffar än en gång våra egna prognoser, mycket beroende på en ökad efterfrågan på Check Points produkter inom Network Security samt en ökad räckvidd för våra lösningar för Intrusion Prevention System (IPS), Data Loss Prevention (DLP) och Mobile Access, säger Lars Berggren, försäljningschef på Check Point Sverige.
Mer information finns i den bifogade fullständiga engelska pressreleasen och på Check Points webbplats på följande länk: http://www.checkpoint.com/press/2011/check-point-q4-2010-year-end-financial-results.html
För frågor och mer information, kontakta:
Lars Berggren, försäljningschef på Check Point Sverige, 070-667 95 10, larsb@checkpoint.com
Pressreleasen kommer från: Newsdesk