LOADING

Type to search

Cellip sponsrar Royal Palace Sprint för andra året i rad

Cellip sponsrar Royal Palace Sprint för andra året i rad

Share

Den 16/3 går återigen Royal Palace Sprint av stapeln. Detta blir det andra året i rad som IP- och mobiloperatören Cellip förser anordnarna med IP-telefoni för all teleburen kommunikation. För första gången någonsin arrangeras en tävling där allmänheten får mäta sig mot Cellips VD på banan där världsstjärnor som Marit Bjørgen, Petter Northug och Emil Jönsson kämpat sig fram.

Det är otroligt roligt och hedrande att vara med och sponsra det här evenemanget även i år, säger Esko Airas, VD på Cellip. Eftersom vi känner så passionerat för skidsport är det en självklarhet för oss att hjälpa anordnarna på alla sätt vi kan.

Vi är glada att vi kan samarbeta med Cellip i år igen, säger Björn Hammarsjö på Royal Palace Sprint. Samarbetet betyder för oss att vi får tillgång till stabila telefonlinjer samtidigt som vi kapar våra kostnader.

Testa dig själv på den officiella banan
Nytt för i år är att Cellip dagen innan själva loppet, d.v.s. tisdagen den 15/3, kommer att anordna en tävling som går hand i hand med företagets pågående 9-sekunderskampanj.

De stora telebolagen debiterar var tionde sekund medan vi på Cellip sekunddebiterar, säger Esko Airas. Nu tar vi till vara på de nio sekunder som skiljer oss åt och anordnar en tävling där vi mäter hur långt man kan ta sig på nio sekunder.

Ta med dina skidor och utmana Cellips VD
Tävlingen kommer att gå av stapeln mellan klockan 14:30 och 15:00 vid Mynttorget utanför slottet i Stockholm och vara öppen för allmänheten. Cellip kommer att vara på plats fr.o.m. 14:00. Skidutrustning kommer att finnas i viss mån men den som vill vara med och tävla uppmanas att ta med sin egen utrustning. Den som startar tävlingen och som blir den man får mäta sig mot är ingen mindre än Cellips VD, Esko Airas som vill passa på att utmana alla skidsugna stockholmare.

Jag är ingen Marcus Hellner eller Charlotte Kalla men tycker nog ändå att jag är ganska vass på skidor och har svårt att tro att det finns någon som kan ta mig.

Nu på tisdag, klockan 14:30 vid Mynttorget, kan du bevisa hur fel han har.

För mer information, vänligen kontakta:
Esko Airas på esko.airas@cellip.com eller 08-55 80 10 37

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *