LOADING

Type to search

Bundesliga omgång 4: Schalke i poängbehov

Bundesliga omgång 4: Schalke i poängbehov

Share

Ett poäng efter tre omgångar – Schalkes säsongstart har varit bedrövlig. På lördag väntar svårt motstånd i form av Bayer Leverkusen som hittills har full pott i Bundesliga.Ifjol slutade Schalke fyra i Bundesliga. Men den här säsongen har "Die Königsblauen" inte imponerat – kryss hemma mot Hamburg och bortaförluster mot Wolfsburg och Hannover. Att Schalke i tisdags med nöd och näppe kvalificerade sig till Champions League-slutspelet har köpt tränaren Jens Keller lite tid, men det krävs en uppryckning i ligaspelet för att han inte ska drabbas av samma öde som Stuttgarts Bruno Labbadia som sparkades tidigare i veckan. På lördag väntar dock ingen drömmotståndare då Bayer Leverkusen kommer till Gelsenkirchen på besök. Sami Hyypiäs Leverkusen har börjat säsongen med tre segrar och ligger just nu trea i den haltande tabellen. Eurosport 2 direktsänder Schalke – Bayer Leverkusen med start klockan 18.30 på lördag.
Övriga matcher på Eursport 2
i helgen är Borussia Mönchengladbach – Werder Bremen (lördag) samt Stuttgart – Hoffenheim och Eintracht Frankfurt – Dortmund (båda söndag). Alla matcher
i Bundesliga, och många i 2.Bundesliga, går att se direkt på Eurosport Player. De senaste
nyheterna från Bundesliga hittar du på eurosport.com. Där finns
även det senaste avsnittet av Bundesligamagasinet Achtung Fussball där Christopher Kviborg och Johan Arneng den här veckan gästas av före detta Djurgårdaren och Tysklandsproffset Markus Karlsson. 

<b>Bundesliga omgång 4 på Eurosport 2
</b><i>Lördag 31 augusti
</i>15.30-17.30&nbsp; Borussia Mönchengladbach – Werder Bremen, direkt på Eurosport 2
18.30-20.30&nbsp; Schalke 04 – Bayer Leverkusen, direkt på Eurosport 2 (HD)&nbsp;
<i>Söndag 1 september
</i>15.30-17.30 &nbsp;Stuttgart – Hoffenheim, direkt på
Eurosport 2 (HD)
17.30-19.30&nbsp; Eintracht Frankfurt – Dortmund, direkt på
Eurosport 2 (HD)
<i>Alla tider med reservation för eventuella ändringar</i>

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *