Arton ungdomar som gillar storbandsjazz hör inte till vanligheterna, men det svänger som aldrig förr: Med en SM-titel i ungdomsstorband på fickan har tonåringarna i Brewhouse Big Band fått äran att inviga hela "Bangen" – den internationella jazz- och bluesfestivalen i Sandviken, som börjar i dag torsdag 28 juni.
Det var för att säkra återväxten inom en långsamt tynande genre, storbandsjazzen, som trumpetveteranen Lasse Lindgren och kulturcentret Brewhouse i Göteborg beslutade sig för att plocka ihop ett riktigt bra ungdomsstorband för fem år sedan.
Arton tonåringar mellan 15 och 20 år kvalade in till det som skulle bli Västra Götalands nya länsungdomsstorband och Brewhouse Big Band kunde börja repa.
Det gick bra – väldigt bra: Redan två år senare kammade de hem SM-titeln i ungdomsstorband. Nu anlitas de tillsammans med storheter som Bohuslän Big Band, ett av landets få proffsstorband.
Och visst är namnet – BBB – en blinkning till veteranerna.
– Ja, det det är klart att Bohusläns Big Band är ett föredöme. Det är väldigt roligt att vi nu faktiskt kan erbjuda dem våra tonåringar som vikarier när det behövs, säger producent Claes Fredholm.
I kväll är det dags igen. Med riktigt bra ös och stor ungdomlig charm blir det Brewhouse Big Band som inviger hela "Bangen" – den internationella jazz- och bluesfestivalen i Sandviken 28 – 30 juni. Klockan 18 på torsdagskvällen brakar invigningskonserten loss, och sedan blir det jazz och blues för hela slanten i Sandviken, i dagarna tre.
Brewhouse Big Band går att avnjuta ytterligare en gång under "Bangen", de ger en lunchkonsert klockan 12 på festivalens sista dag, lördag 30 juni.
För mer information och möjlighet att träffa ungdomarna, kontakta producent Claes Fredholm som är på plats i Sandviken tillsammans med bandet 28 – 30 juni. 0730-70 70 74 (claes@brewhouse.se)
Pressreleasen kommer från: Newsdesk