Bara tre företag i världen har hittills varit ackrediterade av The Open Group att utbilda och certifiera i dess notationsspråk ArchiMate 2.0. Nu har Biner utsetts som den fjärde officiella utbildaren för det internationellt standardiserade modelleringsspråket.
”Den nya versionen ArchiMate 2.0 ger enterprisearkitekter de rätta verktygen och begrepp som behövs för att skapa en enhetlig, integrerad modell som sammanvävs med ramverket TOGAF”, säger Lars Lundgren, ansvarig för The Open Group Sverige. ”Hittills har endast BiZZ design, Capgemini Academy och Real IRM Solutions varit ackrediterade organisationer. Att Biner Academy nu utsetts som en fjärde ackrediterad utbildare innebär att enterprisearkitekter i Sverige och andra nordiska länder lättare får tillgång till detta internationellt accepterade modelleringsspråk och kan certifiera sig på hemmaplan”, fortsätter Lundgren.
ArchiMate ger arkitekter ett verktyg för att beskriva, analysera och visualisera objekt och relationer inom affärs- och verksamhetsdomänerna. Sedan The Open Group tog över ArchiMate har modelleringsspråket utvecklats av deras egna forum, ArchiMate Forum, från version 1 till version 2. Den nya versionen är framtagen för att synkroniseras med ramverket för Enterprise Architecture – TOGAF (The Open Group Architecture Framework) och för att skapa mervärde åt varandra.
Nästa kurs i ArchiMate 2.0 går av stapeln den 17-18 oktober i Stockholm. För mer information kontakta Biner på academy@biner.se.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk