LOADING

Type to search

Barnen ger bättre julklappar än partnern tycker svenska kvinnor

Barnen ger bättre julklappar än partnern tycker svenska kvinnor

Share

<b>
</b>
<b>I år kommer svenskarna att lägga ca 2228 kronor på 10 julklappar. Det visar en undersökning som TNS utfört bland elva europeiska länder på uppdrag av Ebay och Tradera</b><b>. Britterna toppar listan med 2709 kronor som läggs på 17 julklappar. Ryssar och italienare är mest benägna att behålla julklappar som inhandlats till någon annan.</b>

Undersökningen visar att invånare i flera europeiska länder någon gång behållit julklappar som var menade för någon annan. I Ryssland uppger nära 40 procent att de behållit en julklapp som egentligen köptes till någon annan, följt av Italien, där 36 procent svarat samma sak. Svenskarna håller sig mer till planen att leta julklappar till nära och kära – bara var sjunde svensk har någon gång behållit en julklapp som från början köptes till någon annan.&nbsp;

Den största delen av våra julklappspengar läggs, i samtliga undersökta länder, på våra barn. Irländarna är de som lättar mest på spenderbyxorna och köper julklappar till barnen för 2382 kr per person. Motsvarande siffra för Sverige är 1804 kr, vilket placerar Sverige på tredje plats bland de totalt elva länderna i undersökningen.

– Att många ser julen som barnens högtid är allmänt känt, vilket också speglas i undersökningen. Vi svenskar lägger, även med internationella mått mätt, en stor del av&nbsp; julklappspengarna på våra barn, och fler väntas köpa julklapparna på nätet i år, säger Christina Kilström, marknadschef på Tradera.&nbsp;

De tillfrågade personerna i alla länder är överens om att det är ens partner som ger de bästa julklapparna. Svenska kvinnor sticker dock ut och uppger att det är barnen som ger de bästa klapparna. De svenska männen däremot, håller fast vid att de bästa klapparna kommer från partnern.

För mer information om undersökningen, se bifogat faktablad.&nbsp;

<b>För ytterligare information kontakta:
</b>Jenny Pedersén, Pressansvarig, Tradera
jepedersen@ebay.com
073-920 94 23

1 Undersökning utförd i oktober 2012 av TNS på uppdrag av Ebay och Tradera. Undersökningen genomfördes i elva europeiska länder. I undersökningen deltog män och kvinnor mellan 16 och 64 år. Drygt 1000 personer svarade i varje land.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up