LOADING

Type to search

B3IT byggde appen till Stockholm Triathlon

B3IT byggde appen till Stockholm Triathlon

Share

"Har du packat solglasögon, pumpat däcken och övat in en segergest vid målgång? Använd appen och checka av allt du behöver inför triathlonfesten i helgen. Se till att du är förberedd på bästa sätt och inte glömmer någonting."
Nu får deltagarna i Stockholm Triathlon hjälp att förbereda sig inför loppet med en app utvecklad av IT-konsultföretaget B3IT.
<img alt=""><img src="http://www.b3it.se/media/images/triathlon_app_b3it.gif" alt="B3IT bygger app till Stockholm Triathlon" width="250" height="282">
Nästan hela världseliten och tusentals motionärer finns på plats i Stockholm den 24-25 augusti 2013 för att tävla i&nbsp;Vattenfall World Stockholm Triathlon.
I år körs tävlingen på olympisk distans vilket&nbsp;innebär 1500 meter simning, 40 km cykling och 10 kilometer löpning.
Tävlingarna hålls i Gamla Stan i Stockholm, en fantastiskt vacker miljö med absolut bästa möjlighet för åskådarna att komma nära loppet och heja fram sina favoriter och idoler.
– Tanken med appen är att hjälpa deltagarna att förbereda sig på bästa sätt inför loppet. Inte minst viktigt då det är många motionärer som deltar och många som kör triathlon för allra första gången i Stockholm, säger Jonas Elgquist, VD på B3IT Connexions som är ett nystartat bolag i B3IT-gruppen, med fokus på digitala kanaler och ett nära samarbete med Microsoft.
En högupplöst bild hittar du&nbsp;här
PS&nbsp;Kom och häng med oss på lördagen när VM-loppet går med fjolårsvinnaren Lisa Nordén. B3IT har ett område längs banan vid&nbsp;Slottskajen. Kom gärna och hälsa på oss!

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *