LOADING

Type to search

200 medlemmar under första veckan på 1318.se

200 medlemmar under första veckan på 1318.se

Share

Är vattenpipa skadligt för ungdomar och hur ska jag hantera min dotters skolk?

Hur mycket ska min tonåring betala hemma och hur länge får min 14-åring vara ute på kvällarna?

Efter öppningen av www.1318.se har sidan fått 200 medlemmar endast under en knapp vecka och detta är bara något av det föräldrar diskuterar på sidan.

Redan har 8 frågor ställts till några av våra experter/rådgivare. Bland annat har en förälder frågat om riskerna med vattenpipa som är vanligt bland ungdomar och en förälder har frågat en av våra tonåringar om hur hon ska hantera sin egen dotters skolk.

Under veckan har ytterligare en rådgivare tillkommit som heter Niklas Odén.

Niklas driver företaget Skoluppdraget och är metodutvecklare, föreläsare och läromedelsförfattare inom området förebyggande barn- och ungdomsarbete. Han har i snart 20 års tid arbetat på uppdrag av myndigheter och organisationer så som Brottsförebyggande rådet, A Non Smoking Generation, Cancerfonden, Folkhälsoinstitutet och EXIT Fryshuset med flera.

Niklas svarar på en rad frågor, bland annat om alkohol och tobak.

"Det har varit en jätterolig första vecka," säger Christina Olsson, "vi har blivit kontaktade av ett flertal medier som vill höra närmare om 1318.se och våra tankar och mål med sidan, det är väldigt roligt. Inom kort kommer också annonstorget att bli klart och vi har en del idéer om ytterligare tjänster men det kan jag inte säga något om än," säger Christina Olsson som står bakom www.1318.se

"De medier jag talat med tycker det är märkligt att det är en privatperson som står bakom allt det här," säger Christina, "men det är inte bara jag. Jag har ju hjälp av två killar som arbetar med sidan men å andra sidan är det inget stort företag som står bakom, som är knutet till en större aktör."

Källa: Punctum

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *