LOADING

Type to search

100 000 säkra platser i världen

100 000 säkra platser i världen

Share

Frankfurt, Stockholm, Paris, Rom. I över 20 länder bidrar FältComs kommunikationslösningar till att göra världen lite mer lättillgänglig, säker och tillförlitlig. FältCom har nu nått milstolpen 100 000 levererade enheter globalt. 
Fält Communications erbjuder värdeadderande tjänster och system baserade på säker och tillförlitlig kommunikation. Målet är att göra kundernas verksamhet mer effektiv genom innovativa, hållbara och säkra kommunikationslösningar. Företaget har nu levererat ut den 100 000:de produkten till kund. Det befäster FältComs ställning som ett av de ledande företagen på den Europeiska marknaden. 
”Vi är mycket stolta över att vi har levererat 100 000 enheter av våra huvudprodukter, säger Mikael Långström, VD för Fält Communications, det visar att FältCom håller hög kvalitet och har ett erbjudande som tilltalar våra kunder. Marknaden för säker och tillförlitlig kommunikation som definieras M2M förutspås växa till 50 miljarder enheter år 2020.” 
FältComs produktportfölj består av webbaserade tjänster, mjukvara och hårdvara. Kunderna återfinns inom industri, logistik och säkerhet. Mer än 50% av omsättningen består av export. Företaget har haft en konstant tillväxt, under 2008-2010 växte företaget med 40%. 
Företaget grundades 1998 och har sitt huvudkontor i Umeå.
 
Mer information:
Mikael Långström, VD, Fält Communications AB
Telefon: 090-183904, mikael.langstrom@faltcom.se
www.faltcom.se

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *