LOADING

Type to search

Trendrapport 2011: Näringsliv och akademi rekordstarkt i Kista Science City

Trendrapport 2011: Näringsliv och akademi rekordstarkt i Kista Science City

Share

Kista Science City fortsätter att utvecklas starkt som attraktiv region för företagare och studenter. Antalet studenter på utbildningarna inom informationsteknik på KTH och Stockholms universitet har ökat med hela 33 procent. Samtidigt har antalet sysselsatta på företagen i regionen ökat med 4000 personer och är idag drygt 70 000, varav 25 000 arbetar inom ICT. Det visar den senaste statistiken i Trendrapport 2011 för Kista Science City.

De nya fortsatt positiva siffrorna förstärker ytterligare Kista Science Citys ställning som Sveriges tillväxtmotor. Kista Science City är både attraktivt för företag och studenter och lockar till sig hög kompetens, främst inom ICT-sektorn. Stockholms satsningar på Kista Science City är viktiga för att Stockholm ska utvecklas till en stad i världsklass, säger Sten Nordin (m), finansborgarråd Stockholms stad.

Det är speciellt glädjande att se att ICT-utbildningarna på KTH och Stockholms universitet attraherar allt fler studenter. ICT-branschen växer så det knakar och många företag söker efter kompetens med ljus och lykta. Kista Science City har blivit ännu mer levande med det nya hotellet Victoria Tower, Kista Gallerias utveckling och de nya butikerna längs med Kistagången, säger Anette Scheibe Lorentzi, vd Stiftelsen Electrum och Kista Science City AB.

Trendrapporten publiceras årligen och innehåller den senaste tillgängliga statistiken. Statistiken bygger på siffror från Sweco Eurofutures AB.

Bild: Lennart Johansson, Stockholms stad

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *