Stockholm – Tele2 AB ("Tele2"), (NASDAQ OMX Stockholm: TEL2 A och TEL2 B), meddelade idag nya finansiella mål för sin mobilverksamhet i Sverige.
Tele2s mobilverksamhet i Sverige kommer att öka marknadsandelen inom abonnemangskunder, i syfte att förbättra den långsiktiga lönsamheten. På kort sikt leder denna strategi till högre anskaffningskostnader, vilket 2010 ger en EBITDA-marginal mot 30 procent.
Harri Koponen, VD och koncernchef för Tele2, kommenterar: "Tele2 är nummer ett på den svenska kontantkortsmarknaden. För att stärka företagets tillväxt, kommer vi att arbeta hårdare för att öka antalet abonnemangskunder. Jag tror verkligen att de långsiktiga fördelarna betydligt uppväger de investeringar som behöver göras på kort sikt.
Källa: Tele2 AB
Pressreleasen kommer från: http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/tele2/pressrelease/view/tele2s-kapitalmarknadsdag-2009-nya-finansiella-maal-foer-tele2s-mobilverksamhet-i-sverige-319831