LOADING

Type to search

Surfa fritt på banken

Surfa fritt på banken

Share

Sparbanken 1826 vill bidra till fler mötesplatser och kommunikationsmöjligheter i vår bygd. Därför öppnar banken upp en gratis surfzon kring Sparbanken1826 kontor på Cardellsgatan i Kristianstad. Detta gör det möjligt att surfa snabbt och trådlöst på kontoret eller i närheten, till exempel på Bagels Café, med mobiltelefon eller bärbar dator.

Surfzonen fungerar på så sätt att man aktiverar funktionen för trådlöst nätverk (wlan) på sin dator eller mobiltelefon och väljer "visa tillgängliga trådlösa nätverk" och ansluter till Sparbanken 1826. Sedan är det bara att öppna webbläsaren och surfa.

Sparbanken 1826 brinner för moderna lösningar som gör det möjligt för människor att komma åt Internet var man än befinner sig.

– Genom att lansera trådlöst nätverk på Cardellsgatan öppnar vi upp nya möjligheter för de människor som befinner sig här. I dag är det många som har mobil eller bärbar enhet med wlan som vill och tror på idén att kunna surfa var man än befinner sig. Vi tar ett steg mot ett öppnare samhälle som jag tror väldigt mycket på, säger Maths Malmström, Marknadschef i Sparbanken 1826.

Källa: Sparbanken 1826
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/sparbanken1826/pressrelease/view/surfa-fritt-paa-banken-308144

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *