E-P1 – Olympus lanserar digital systemkamera i Micro Four Thirds format
När fotografen är ute som privatperson eller behöver packa lätt, har han fortfarande samma höga förväntningar på sina bilder. Därför har Olympus tagit fram en systemkamera i kompaktkamera format!
Olympus har genomfört marknadsundersökningar som visar att inte mindre än 20 procent av de som köper en kompaktkamera i dag kan tänka sig att köpa en systemkamera, men avstår på grund av storleken.
Att tillverka en kamera som är lika enkel att använda och bära med sig som en penna är inget nytt för Olympus som lanserade den första PEN-kameran för ganska precis femtio år sedan. År 2009 får den fortfarande plats i din ficka, men tekniken har självklart förbättrats.
Olympus PEN bygger på Micro Four Thirds standard med inbyggd stabilisator och möjlighet att filma i HD. Den är kompatibel med alla Micro Four Thirds-objektiv och med en adapter kan du använda alla existerande Four Thirds-objektiv och även andra externa objektiv. Med kamerans snabba motor,
12.3 Megapixel Live MOS-sensor och nya bildprocessorn TruePic V får du högkvalitativa bilder och filmer med upp till imponerande ISO 6400. Alla fördelar som din systemkamera, men utan besväret att bära med dig tung och stor utrustning.
Arbeta i LiveView på kamerans HyperCrystal LCD och jobba med till exempel dubbelexponering och kreativa filter. Olympus PEN kommer med sex olika konstnärliga filter: Pop Art, Hålkamera,
Mjukt Fokus, Ljus & Blek färgton, Ljus färgton och Kornig film.
Denna nya kompakta proffskamera landar i butikerna i juli 2009.
It’s not a compact
It’s not an SLR
It’s a PEN
Huvudegenskaper för Olympus PEN E-P1
Källa: Olympus Sverige AB
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/olympus/pressrelease/view/olympus-pen-e-p1-302395