Plantronics nya headset, Voyager PRO UC, levererar hög ljudkvalitet och är enkel att använda till alla mobiltelefoner och mjukvarutelefoner som Skype och Google Talk. Headsetet kan användas och anpassas till olika källor för att passa dagens komplexa kommunikationssätt.
Plantronics utökar idag sin portfölj av headset för företag med nya Plantronics Voyager PRO UC. Det är ett headset utrustad med en enkel USB bluetooth-adapter så att användare kan börja prata direkt utan krångliga inställningar. Det sparar stora kostnader och tid för IT-avdelningen.
Voyager PRO UC levererar högkvalitativt ljud för de som ringer via mjukvarutelefoner från Cisco, IBM, Avaya och Microsoft eller populära tjänster som Skype eller Google Talk. Det är också lätt att växla mellan sin mobiltelefon och datorn med en enkel knapptryckning.
Plantronics Voyager Pro har även WindSmart-teknik för att minimera vinddistorsion. Samtidigt separerar AudioIQ2 din röst från vinden för att ge ett klart ljud till den man pratar med.
– Voyager PRO UC headset är utvecklat för det ökande antalet personer som är på resande fot och vill hålla kontakten med kunder, kollegor och familj. Eftersom headsetet fungerar med både mjukvaru- och mobiltelefoner är det ett headset speciellt för medarbetare som reser mycket, säger Philip Vanhoutte, EMEA chef för Plantronics.
För ytterligare funktionalitet är det möjligt att installera det medföljande programpaketet PerSono för att hantera samtal, musik, ljud och webbseminarier. Med PerSono kan användaren bland annat justera ringsignaler och volyminställning. Det gör upplevelsen av Unified Communications mer personlig och bekväm för användarna.
– Vi räknar med att ju större Unified Communications blir desto mer ändras vår användning av traditionella kommunikationsverktyg. Fasta bordstelefoner blir därmed överflödiga. I framtiden består den heliga treenigheten av kommunikation av en dator med UC, mobiltelefon samt ett headset, säger Philip Vanhoutte.
Tekniska specifikationer
Pris och tillgänglighet
Plantronics Voyager PRO UC är tillgänglig i slutet av november och det rekommenderade butikspriset är 1990 kronor.
Produktlänk:[/b] www.plantronics.com/voyagerprouc
Källa: Plantronics
Pressreleasen kommer från: http://www.mynewsdesk.com/se/view/pressrelease/nytt-bluetooth-headset-foer-affaersbruk-fraan-plantronics-336687