LOADING

Type to search

Nytt avtal ger mobilapresentkort full täckning

Nytt avtal ger mobilapresentkort full täckning

Share

Bonnier Responsmedier tecknar samarbetsavtal med Telenor och lanserar mobilapresentkort för Telenors samtliga abonnenter. Tjänsten fungerar därmed med samtliga operatörer och har snabbt blivit en succé bland både konsumenter och företagskunder.

Mobilapresentkort lanserades i våren 2008. Idag öppnas tjänsten för Telenors abonnenter vilket innebär att Sveriges alla abonnenter kan använda tjänsten. Presentkortet distribueras som SMS och gäller som betalningsmedel vid inlösen-tillfället.

– Vi är mycket glada över samarbetet med Telenor. Vi ser det som en milstolpe att mobilapresentkort idag fungerar för alla abonnenter hos samtliga svenska operatörer, säger Peter Gerward Business Area Manager på Bonnier Responsmedier.

Tjänsten har även blivit populär bland varumärkesägare som använder samma tekniska plattform för att lansera varumärkesspecifika presentkortsbutiker på sina egna sajter och som Facebook applikationer.

Under sommaren nominerades och vann Bonnier Responsmedier priset Bästa Marknadsföringskampanj för tjänsten Mobilapresentkort i den prestigefyllda utmärkelsen 160Character Award i London.

Källa: Bonnier Responsmedier Försäljning AB
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/view/pressrelease/nytt-avtal-ger-mobilapresentkort-full-taeckning-311711

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *