Nya Svenska sökmotorn Googaid är unik av sitt slag. Projektet går ut på att stödja hjälporganisationer och kampen mot cancer. Rädda Barnen och Cancerfonden är två exempel från några av de organisationer som Googaid stödjer. Googaid växer snabbt i Sverige, men även utomlands börjar nu ryktet om den välgörande siten att spridas.
Googaid startades 2008 av Marcus Lindstein, en ung entreprenör med drivande kraft att skapa något betydelsefullt. Varför inte kombinera folks jakt efter upplysningar med lite hederlig välgörenhet. Det var ungefär så Marcus tänkte när han kom på idén till en sökmotor vars intäkter går direkt till olika hjälporganisationer. Meningen är att pengarna ska fördelas jämnt mellan Cancerfonden, Rädda Barnen, Barncancerfonden och Unicef.
-Vår senaste donation gick till Rädda Barnens Katastroffond. Vi har fått mycket positiv respons och detta kan med stor sannolikhet vara början till något som kan bli riktigt stort, säger grundaren Marcus Lindstein.
Det var för ett drygt år sedan som 30-årige Marcus började att forma idén till det som nu sedan sju månader är sökmotorn www.googaid.se
Ett namn som är en sammanslagning av den betydligt mer kända sökmotorn Google och hjälp. Människor som väljer att använda Googaid som startsida stödjer välgörenhet så snart de använder Internet, och det är gratis. Att använda Googaid kostar ingenting, pengarna genereras genom reklam och sponsrade länkar.
-Givetvis hoppas vi att så många som möjligt ska hitta till vår sökmotor, desto fler som använder siten desto mer pengar genereras som delas ut till olika hjälporganisationer och cancerforskningen.
Det är jätte spännande att se hur snabbt sidan växer och väldigt kul att så många uppskattar projektet.
Så en fråga som väl givetvis måste ställas och alla vill ha svar på.
Kommer verkligen alla pengar att hitta rätt?
– Ja, självklart. Varenda krona, förutom de små summor som servrar och webbhotell kostar, går oavkortat till välgörenhet.
Bra hjälp har Marcus också fått från just Google, som har gett dem tillgång till deras sökteknologi till sidan. Eftersom samarbetet med Google blir sökresultaten exakt samma och dessutom har Googaid på den svenska varianten även lagt snabblänkar till de populäraste sidorna. Här får folket själva bestämma var de vill att pengarna skall gå, genom att använda Googaid går de till hjälporganisationer och cancerforskning.
– Det har varit till stor hjälp naturligtvis.
Men bara för att man fått en hjälpande hand av Google är inte framgången på Internet given. Verkligen inte. Att synas på Internet är jättesvårt och kräver en hel del arbete.
Efter ett par tröga månader direkt efter uppstarten börjar nu fler och fler hitta till den välgörande siten. Ryktet om sidan sprids fort, bland annat genom facebook-grupper men även genom en hel del bloggar som uppmärksammat och skrivit om sidan. Arbete pågår hela tiden med att utveckla Googaid, sidan finns redan på ett flertal olika språk och fler är på väg.
– De sista månaderna har vi märkt att det blivit mer och mer besökare, det ökar faktiskt helt enormt och det är naturligtvis jätteroligt. Vi planerar att lansera Googaid i många länder, men allt arbete sker ideellt så ibland kan det vara svårt att hitta personer som kan hjälpa oss med tex översättning.
Sökmotorbranschen omsätter helt otroligt stora summor pengar, skulle Googaid bara få någon procent av marknaden skulle detta innebära att de kan skänka flera miljoner till organisationer som Rädda Barnen och Cancerfonden.
Källa: ML Reserach
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/ml-reserach/pressrelease/view/nya-svenska-soekmotorn-googaid-skaenker-all-vinst-till-hjaelporganisationer-och-cancerforskning-303261