Snabb uppkoppling och stor skärm och hållare och laddare för bilen gör Nokia 6710 till en utmärkt navigeringsmobil. Den har Turbo3G Pro som möjliggör nedladdningshastigheter upp till 10 Mbit/s och uppladdning upp till 2 Mbit/s. Dessutom har den WiFi och dessutom ingår Nokias egen navigationstjänst Maps utan extra kostnad.
Kameran är på 5 megapixlar med optik från Carl Zeiss, har autofokus och 20 gånger digital zoom. Ombord finns ett MicroSD-kort på 4 GB och om det behövs går det att byta ut mot kort upp till 16 GB storlek. Nokia 6710 har dessutom FM-radio, kompass och levereras med 3Mobil-TV förinstallerat. Taltiden är 270 minuter och standby-tiden 450 timmar.
Nokia 6710 kommer att finnas hos alla 3s butiker och återförsäljare från siste augusti. Kontantpriset är 3 695 kronor. Vid köp av 3Pott99 med 18 månaders bindning kostar den 199 kronor i månaden och med alla abonnemang från 3pott299 eller 3Fastpris i 24 månader och uppåt medföljer Nokia 6710 utan extra kostnad.
Källa: www.tre.se
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/tre/pressrelease/view/nokia-6710-navigator-5-megapixlar-och-fri-gps-navigering-314216