<b>I morgon tisdag den 20 augusti klockan 08:00 öppnas dörrarna till Östersunds största och mest moderna hemelektronikvaruhus. Större butiksyta, ett bredare produktsortiment och en utställning med Epoq-kök är några av nyheterna som möter kunderna efter ombyggnationen.</b>
- Det känns fantastisk bra att kunna välkomna kunderna till vårt nya varuhus säger Niclas Eriksson, VD på Elgiganten. Vi tror på Östersund som handelsstad och därför väljer vi också att utöka verksamheten där. Med den nya butiksutformningen hoppas vi kunna erbjuda kunderna fler valmöjligheter, en bättre köpupplevelse och bättre service.
Varuhuset återfinns på samma adress som tidigare, men butiksytan har ökat från närmare 1500 till 2500 kvm, detta till fördel för ett bredare produktsortiment för kunderna att välja mellan och fler utställningsprodukter för kunderna att testa innan köp.
Elgiganten har också valt att satsa på sina snabbast växande affärsområden i det nya varuhuset: Epoq-kök och Företagsförsäljning (B2B). Nu kan Östersundsborna förverkliga sitt nya drömkök med både kök och vitvaror hos Elgiganten och med hjälp av specialutbildade kökssäljare.
Elgigantens satsning i Östersund har skapat 7 nya arbetstillfällen och förväntas också leda till en ökad efterfrågan på lokala tjänster inom bland annat köksmontering, bud och leveranser.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk