LOADING

Type to search

D-Link introducerar ny prisvärd router för hemmaanvändare

D-Link introducerar ny prisvärd router för hemmaanvändare

Share

D-Link introducerar en ny wireless N-router och USB-adapter. D-Link DIR-600 baseras på wireless N-teknik och är utrustad med en antenn, vilket innebär hastigheter på upp till 150 Mbps. D-Link kallar den nya tekniken för Wireless 150 vilken är avsevärt snabbare än den traditionella Wireless G-tekniken (802.11g).

D-Link DIR-600 är en snygg, snabb och säker trådlös router för hemmaanvändare som vill ha en kostnadseffektiv lösning. Utöver den förbättrade hastigheten har de nya produkterna bättre mottagning och utökad täckning med praktiskt taget inga signalskuggor, vilket förbättrar den trådlösa upplevelsen.

För att säkerställa maximal hastighet i det trådlösa nätverket så lanserar D-Link även en USB-adapter, DWA-125, som användaren ansluter till USB-porten på datorn.

– D-Links nya hemmarouter är ett mycket kostnadseffektivt sätt att förbättra hastigheten och täckningen av det trådlösa nätverket. Produktens målgrupp är hemanvändare som vill ha ett enkelt trådlöst nätverk som ändå är väldigt effektivt, säger Fredrik Wells, nordisk produktchef, D-Link.

De senaste trådlösa säkerhetsuppdateringarna har implementerats i DIR-600 för att undvika oönskat intrång från obehöriga användare. Routern stöder krypteringstekniken WPA och WPA2 och innehåller två aktiva brandväggar (SPI och NAT) för att undvika potentiella attacker. Utöver detta innehåller DIR-600 så kallad Wi-Fi Protection Setup (WPS); genom en knapptyckning installerar och aktiverar användaren säkerheten i det trådlösa nätverket.

Både DIR-600 och DWA-125 är enkla att installera genom en medföljande CD med steg-för-steg guide. Det gör att installationen tar maximalt ett par minuter.

Kompabilitet
DIR-600 är kompatibel med Windows Vista, Windows XP (SP2) samt Mac OS X (v10.4 eller högre). DIR-600 är även kompatibel med Windows 7.

Pris och tillgänglighet
DIR-600 kostar 499 kronor inklusive moms. Rekommenderat pris på DWA-125 är 349 kronor. Båda produkterna är tillgängliga under september.

Källa: D-link
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/view/pressrelease/d-link-introducerar-ny-prisvaerd-router-foer-hemmaanvaendare-310544

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *