LOADING

Type to search

D-Link introducerar engergisparande nätverksteknik till stora företag

D-Link introducerar engergisparande nätverksteknik till stora företag

Share

D-Link introducerar nu nya energibesparande switchserien xStack DGS-3200, som är en del av en växande portfölj av energisparande switchar från D-Link. DGS-3200-serien är L2 gigabit-switchar som finns i både 10-port och 24-portars version.

D-Links switchserie DGS-3200 innehåller D-Link Green-teknik som är avancerad energibesparande teknik. Switchen känner automatiskt av om någon anslutning inte är aktiv och ger minskad effekt. Switchen känner även av längden på nätverkskabeln mellan switch och ansluten nätverksenhet och anpassar effekten därefter. Det kombinerade resultatet av dessa tekniker är minskad strömförbrukning och värmeutveckling.

– Våra nya energibesparande switchar demonsterar D-Links engagemang att erbjuda företag kostnadseffektiva IT-lösningar som har en positiv inverkan på både miljö och IT-budget. Dessa nya switchar är ett bra alternativ för alla organisationer som aktivt vill minska sina energikostnader och samtidigt göra något för miljön, säger Magnus Cederäng på D-Link AB.

Integrerad säkerhet
D-Links switchar skyddar via Microsofts NAP (Network Access Protection) och D-Links ZoneDefense. ZoneDefense-tekniken låter företag integrera sina switchar med D-Links NetDefend-brandvägg, för full täckning och en proaktiv säkerhetsarkitektur.

DGS-3200-serien stöder både IPv4 och IPv6-protokollet för att möta den ständigt ökande efterfrågan på större IP-adressutrymme. IPv6 förenklar nätverkskonfiguration samt minskar kostnaderna för utbyggnaden. DGS-3200-10 och DGS-3200-24 är båda godkända för IPv6 fas-2.

DGS-3200-10 är en kompakt 11-tums rackmonterad switch med en innovativ fläktlös konstruktion. DGS-3200-10 har 8 gigabit-portar samt 2 SFP-portar och avger mindre värme och buller än andra jämförbara switchar. Detta gör den idealisk för bullerkänsliga kontorsmiljöer.

DGS-3200-24 har 20 gigabit-portar samt 4 SFP-portar som bland annat inkluderar två fläktar som är inställda på låg hastighet som standard.
Produktlänk: http://korta.nu/DGS-3200-24

Mer om IPv6-Ready: www.ipv6ready.org

Pris och tillgänglighet
DGS-3200-serien är tillgänglig under november. DGS-3200-10 kostar 2 695 kronor exklusive moms. Det rekommenderade priset på DGS-3200-24 är 8995 kronor exklusive moms.

Faktablad DGS-3200-serien:
Se under http://www.mynewsdesk.com/se/search/documents

Källa: D-link
Pressreleasen kommer från: http://www.mynewsdesk.com/se/view/pressrelease/d-link-introducerar-engergisparande-naetverksteknik-till-stora-foeretag-336648

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *